Hausner: Inflacja jest jak spirala Musimy ją zatrzymać

“Rz” podała, że “zdaniem części ekonomistów rząd powinien się pogodzić z Brukselą w kwestii praworządności, tak by udało się uruchomić unijny Fundusz Odbudowy”. Inflacja w Polsce jest najwyższa od ponad 20 lat i według prognoz ekspertów ma się utrzymać wyraźnie powyżej celu NBP pomimo doraźnych działań rządu i stopniowych podwyżek stóp proc. Zdaniem ekonomistów z grupy “Dobrobyt na pokolenia”, aby opanować wzrost cen, nie doprowadzając przy tym do recesji, bank centralny powinien nie tylko zacieśniać warunki monetarne, ale i poprawić komunikację. Aby zatrzymać społeczne niezadowolenie, musi podjąć działania, które zatrzymają wzrost cen. Nie można powiedzieć, że niczego nie robi, ale ekonomiści ostrzegają, że swoimi działaniami może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

  • Historia dowodzi, że nie jest łatwo wyraźnie obniżyć inflację bez wywołania recesji.
  • Każde z nich ma swoje wady i zalety oraz w zależności od sytuacji gospodarczej danego kraju jak i wielkości inflacji, czy stóp procentowych może zapewnić pewien rodzaj ochrony przed wzrostem cen.
  • Już wtedy wzrost cen był niepokojący, a dobry „manager” powinien był zwrócić na to uwagę.
  • Fani złota twierdzą, iż w przeciwieństwie do pieniądza fiducjarnego, złota nie można dodrukować ani zdenominować.

Jeśli jednak rozwiązania będą nietrafione, mogą się przyczynić do dalszego wzrostu cen. Nad rynkiem mieszkań wisi niewiadoma – z powodu wzrostu kosztów raty i zaostrzenia polityki kredytowej popyt może spaść, a wraz z nim ceny. “Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z Polskiego Ładu, a przynajmniej odłożenie go na dłuższy czas” – radzi. Przypomnijmy, że w środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz drugi z rzędu. Wrześniowa obniżka zaskoczyła ekonomistów, ale przede wszystkim rynek, bo nikt nie spodziewał się, że wyniesie aż 75 punktów bazowych. Październikowa obniżka wyniosła natomiast 25 punktów.

Inflacja wymknęła się spod kontroli. Jak zatrzymać wzrost cen?

Miarę naszego „bogactwa” pokazuje ten wykres z bazy GUS, na którym są dane o dochodzie rozporządzalnym przypadającym na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Zostawało nam do dowolnego rozporządzania ponad 700 zł na osobę. Dekadę temu – 219 zł, a 17 lat temu – kilkanaście złotych.

Najczęściej wykorzystywaną miarą inflacji jest zmiana wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, tak zwanego wskaźnika CPI (Consumer Price Index). Jego popularność wynika przede wszystkim z tego, że dotyczy on cen towarów i usług konsumpcyjnych, a więc kategorii stanowiącej największą część PKB. Ponadto, jest on publikowany z dużą częstotliwością (zazwyczaj co miesiąc) i relatywnie szybko (w Polsce ok. 15 dni po zakończeniu każdego miesiąca). Ekspert dodaje przy tym, że nie ma żadnego powodu, dla którego ceny wszystkich towarów miałyby zmieniać się w jednakowy sposób.

Po 2000 roku inflacja w naszym kraju nie przekroczyła 10% i w roku 2015 wynosiła prawie 1% na minusie. Wojciech Kręcki to wieloletni forumowicz StockWatch.pl (nick Wojetek), autor licznych publikacji na temat inwestycji kapitałowych oraz twórca portfela StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku”. Jego portfel na StockWatch.pl wystartował w styczniu 2017 roku z realną pulą 20 tys. Aktualny stan portfela to 39.888,80 zł (+99,44 proc.). Oprócz amerykańskiego dolara, do walut „safe haven” zalicza się japońskiego jena oraz szwajcarskiego franka.

Glapiński: Może się zdarzyć lekka recesja

Brak wiedzy i chęć inwestycji w środki, o których nie mamy pojęcia, robi swoje. Obok manipulacji i socjotechnik, którym ulegają ofiary, niewiedza to jedna z głównych przyczyn utraty środków i trafienia w pajęczynę oszustów. A ze znajomością tematu wirtualnych pieniędzy wciąż u nas kiepsko. Według najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego poświęconego “Popularności kryptowalut w Polsce” 94,2 proc. Ocenia swoją wiedzę na ten temat jako raczej dużą lub dużą.

Narastająca przemoc w Izraelu i dzieci w centrum konfliktu. Oświadczenie UNICEF

Stopa inflacji powyżej zera oznacza, że w danej gospodarce można zaobserwować inflację, czyli inaczej wzrost cen. Natomiast jeśli stopa inflacji jest poniżej zera, wtedy jest mowa o deflacji, czyli zjawisku przeciwnym do inflacji. Inflacja jest to proces polegający na wzroście cen produktów, towarów oraz usług, które dostępne są na rynku. Inaczej mówiąc inflacja jest to zjawisko, które każdy z nas obserwuje idąc do sklepu po codzienne zakupy czy do fryzjera w postaci postępującego w czasie wzrostu cen.

Balcerowicz: prezes NBP pomija znaczące fakty. Mamy inflację znacząco wyższą niż w strefie euro

Warto też zainteresować się produktami antyinflacyjnymi – które gwarantują zabezpieczenie Twoich oszczędności przez stratą wartości. Aby ułatwić porównanie stopy inflacji pomiędzy krajami strefy euro, Europejski Bank Centralny wprowadził w 1997 roku zharmonizowany wskaźnik inflacji HICP. Zharmonizowany – bo każdy usd ientowności słabsze, cad jeszcze słabsze kraj musi liczyć go w ten sam sposób. Pomaga to uniknąć luk i dublowania danych, które zdarzają się, gdy każdy kraj liczy inflację według lokalnego wskaźnika. Wiele danych z ostatnich tygodni wskazuje, że za chwilę recesja stanie się faktem. Przybywa ekonomistów, którzy wskazują na podstawowy scenariusz.

I analogiczny wzrost wynagrodzeń nie zmieni liczby bochenków chleba, które przeciętny konsument może kupić. Ekonomiści powiedzą w takiej sytuacji, że realne wynagrodzenia się nie zmieniają” – tłumaczy dr Maszczyk. Aby chronić nasze pieniądze, musimy je inwestować. Najprostszą i najbezpieczniejszą formę zabezpieczenia wartości pieniądza stanowią lokaty.

W obliczu skomplikowanego szoku, jakim jest pandemia koronawirusa, sterowanie gospodarką rynkową jest jeszcze trudniejsze. „Obecnie rząd również nie ma innych recept na ułaskawienie elektoratu, jak dosypywanie gotówki. Ekonomiści podkreślają, że każde dodatkowe tarcze tak naprawdę działają proinflacyjnie, ponieważ wzmagają popyt. To samo robi zresztą Polski Ład, który ma według PiS zostawić w kieszeniach Polaków 17 mld zł. Takie działania w takim otoczeniu stoją w sprzeczności z ruchami Rady Polityki Pieniężnej, która z drugiej strony chce schłodzić gospodarkę i obniżyć wzrost cen. Rząd nie działa więc pod ramię z NBP, a przeciwko niemu” – czytamy w money.pl.

Międzynarodowy skandal po meczu Legii. Interweniują polskie władze

Jednym z głównych sposobów na obniżanie inflacji jest podwyższenie stóp procentowych. Głosy o recesji w Polsce z dużą dozą prawdopodobieństwa sprawią, że z RPP będzie coraz głośniej słychać o konieczności zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Aby policzyć zmianę przeciętnego poziomu cen – oprócz znajomości cen poszczególnych futures trading, przegląd kategorii towarów i usług – konieczna jest także znajomość udziału tych kategorii w wydatkach konsumentów. Zmiana cen produktów, które mają znaczny udział w wydatkach w większym stopniu wpływa na ogólny poziom cen, niż zmiana cen produktów o niskim udziale. Wspomniane udziały służą jako wagi przy wyliczaniu ogólnego poziomu cen.

Nie powinien wprowadzać żadnych nowych transferów dla ludności czy obniżek podatków podnoszących dochody, bo to potęguje popyt konsumpcyjny. – Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z Polskiego Ładu, a przynajmniej odłożenie go na dłuższy czas – radzi. Po miesiącach ignorowania drożyzny w Polsce rząd postanowił zadziałać i mówi o specjalnym programie.

Konsumenci, którzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na jakość produktów, wiedzą, że wyższa jakość może wiązać się z wyższą ceną. Dlatego zwracanie uwagi na promocje produktów wydaje się naturalne i zrozumiałe. Rabaty, promocje, wyprzedaże to narzędzia wykorzystywane przez sklepy, których konsumenci żywności szczególnie pożądają. gold robi nową szybkość rekordu w wysokości 1944 usd Jednakże w przypadku produktów, gdzie o zakupie w większej mierze decyduje ich jakość, schodzą one na plan dalszy. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że decyzja o zakupie zdrowej żywności nie jest tak silnie skorelowana z promocją czy rabatem na dany produkt, jak ma to miejsce w przypadku standardowych produktów żywnościowych.

Koniec z obniżkami cen paliw, taniej już nie będzie

Poziom inflacji wpływa również na realną wartość Twoich oszczędności. Za zł odłożony rok temu, kupisz dziś mniej, niż wtedy. Dlatego warto korzystać z instrumentów finansowych, które niwelują poziom inflacji i sprawiają, że Twoje oszczędności nie tracą na wartości (np. obligacje antyinflacyjne). Inflacja to wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem inflacji jest spadek siły nabywczej pieniądza. Schłodzenie koniunktury, szczególnie popytu konsumpcyjnego, oznaczałoby, że gwałtowny wzrost stóp procentowych z ostatnich miesięcy przynosi efekt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *